Vakar, Berlyne vykusioje apdovanojimų ceremonijoje, Lietuvai įteiktas prestižinis „ITB Health Tourism Award 2025“ apdovanojimas, skiriamas už sveikatos turizmo infrastruktūros plėtojimą, paslaugų kokybę ir tarptautinį žinomumą. Toks pripažinimas laikomas vienu reikšmingiausių tarptautiniu mastu.
Ne tik garbė, bet ir ekonominė nauda
Lietuvos kurortų asociacijos direktorė Kristina Citvarienė teigia, kad šis apdovanojimas – ne tik didelis įvertinimas Lietuvos sveikatos turizmo sektoriui, bet ir strateginė galimybė šaliai.
„Lietuvos sveikatos turizmo sektorius stabiliai auga ir pritraukia vis daugiau užsienio turistų, ieškančių aukštos kokybės sveikatinimo ir sveikatingumo paslaugų. „ITB Health Tourism Award 2025“ apdovanojimas dar labiau sustiprina Lietuvos, kaip patrauklios ir inovatyvios sveikatos turizmo krypties, įvaizdį bei prisideda prie tarptautinio matomumo didinimo. Esu tikra, tai paskatins tolesnę sektoriaus plėtrą bei leis planuoti didesnius turistų, atvykstančių sveikatintis, srautus“, – sako K. Citvarienė.
Ji taip pat pabrėžia, kad tarptautinis pripažinimas svarbus ne tik šalies sveikatos turizmo sektoriui, bet ir vietos gyventojams.
„Didėjant lankytojų srautams ir augant sveikatinimo įstaigų konkurencijai, dar labiau gerės ir paslaugų kokybė, o jomis juk naudojasi ne tik turistai, bet ir vietiniai. Be to, didėjantis Lietuvos patrauklumas kaip vietos, į kurią sveikatintis, tikėtina, atvyks dar daugiau užsieniečių, reikš ir didesnę ekonominę naudą šaliai bei daugiau galimybių sukurti papildomas darbo vietas sveikatinimo sektoriuje dirbantiems specialistams“, – teigia Lietuvos kurortų asociacijos direktorė K. Citvarienė.
Pasak jos, Lietuva jau ne vienerius metus yra įsitvirtinusi tarp Europos sveikatos turizmo lyderių, sėkmingai konkuruodama su tokiomis valstybėmis kaip Vokietija, Šveicarija, Austrija ir Čekija.
„Lietuvos kurortai seniai garsėja savo unikaliomis sveikatinimo tradicijomis ir inovatyviomis procedūromis. Šis apdovanojimas – tai viso sektoriaus darbo įvertinimas ir įrodymas, kad einame teisinga kryptimi, derindami tradicines vertybes su šiuolaikinėmis technologijomis. Sveikatinimo turizmas – itin perspektyvi kryptis Lietuvai, o tokie pasiekimai kaip šis apdovanojimas ar pernai rudenį mūsų šalyje surengtas ESPA kongresas reikšmingai stiprina Lietuvos, kaip aukštos kokybės sveikatinimo turizmo krypties, pozicijas Europoje“, – pabrėžia Lietuvos kurortų asociacijos vykdančioji direktorė K. Citvarienė.
Atvyksta daugiau ir apsistoja ilgiau
Savo ruožtu, Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos vadovas Artūras Salda tvirtina, kad gautas pripažinimas yra ne tik atkaklaus darbo, bet ir šalies natūralių gamtinių išteklių sėkmingo pasitelkimo rezultatas.
„Lietuvos sveikatos turizmo tradicijos siekia daugiau nei 200 metų, todėl mūsų 4 pagrindiniai kurortai ir 5 kurortinės vietovės puikiai išvystytos. Be to, visos jos pasižymi vienais ar kitais natūraliais gydomaisiais veiksniais: mineraliniu vandeniu, gydomuoju purvu, unikaliu mikrolimatu, kurių įtaką ir naudą žmogaus organizmui patvirtino mokslininkai. Smagu, kad sugebame visą tai panaudoti Lietuvos žmonių ir atvykstančių svečių labui“, – sakė A. Salda.
Anot jo, platus reabilitacijos, SPA centrų ir poilsio paslaugų pasirinkimas, vis gerėjantis susisiekimas iš didžiaisiais Europos miestais ir patrauklus kainos bei kokybės santykis taip pat lėmė, kad šalis pastebima ir vis labiau vertinama tarptautiniu mastu.
Lietuvos kurortuose ir sveikatinimo įstaigose išplėtoto sveikatos turizmo infrastruktūros didėjantį pripažinimą rodo ir gerėjantys skaičiai. Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų statistika atskleidžia, kad 2024 m. Lietuvos sanatorijose ir reabilitacijos centruose apsilankė 290 tūkst. klientų. Tai 16 proc. daugiau nei prieš metus. Taip pat išaugo ir praleistų nakvynių skaičiaus. Jis šoktelėjo 21 proc. ir pasiekė beveik 1,5 mln. nakvynių per metus.
Nakvynių kiekiu itin išsiskiria turistai iš Vokietijos ir Izraelio. Jie Lietuvos sveikatinimo įstaigose pernai vidutiniškai praleido daugiau nei 11 sveikatinimo nakvynių. Anot Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos vadovo A. Saldos, tai reiškia, kad klientai iš užsienio atvyksta ilgesniam laikui ir prevenciniais tikslais.
Lietuviai taip pat vis daugiau dėmesio skiria sveikatinimuisi. Statistika rodo, kad mokantys savarankiškai už nakvynes, ne siunčiami per Valstybinę ligonių kasą, taip pat yra linkę daugiau praleisti laiko sveikatinimo įstaigose. Jų lovadienių vidurkis pasiekė 2,5 d.
Lietuva pastebima kaip niekada anksčiau
Per pastaruosius metus Lietuva pelnė ir daugiau tarptautinės reikšmės įvertinimų. 2024 m. mūsų šalyje vykusiame Europos SPA asociacijos (ESPA) kongrese, šalies sanatorijos ir SPA centrai pelnė net 7 apdovanojimus.
Be to, pernai Lietuva pelnė „Lonely Planet“ pripažinimą. Leidinys paskelbė mūsų šalį antra geriausia pasaulyje ir geriausia Europoje kelionių kryptimi 2025-iesiems.
Lietuvos sveikatinimo sektorius praeitais metais buvo atsidūręs ir tarptautinės žiniasklaidos akiratyje. Apie mūsų šalies pasiekimus šioje srityje ypač išsamiai parašė „Forbes“ apžvalgininkas Stephanas Rabimovas, straipsnyje „How Lithuania Is Redrawing The Wellness Travel Map“.
Išskirtinio įvertinimo sulaukė ir šalies sostinė. Vilnius buvo paskelbtas „Europos Kalėdų sostine 2025“ ir išrinktas „Europos žaliąja sostine 2025“.
ITB Berlin, didžiausia ir įtakingiausia pasaulinė turizmo paroda, apdovanojimą Lietuvai skyrė už išskirtinius pasiekimus medicinos ir sveikatinimo srityse, tvarią plėtrą bei sėkmingą tarptautinį bendradarbiavimą. Oficialus apdovanojimo įteikimas įvyko kovo 5 d. Berlyne, prestižiniame „ITB Medical & Health Night“ renginyje.