Anykščiuose tave sužavės mėlynos ežerų akys ir atgaivins tyras Anykščių Šilelio oras. Šis romantiškas miestas ne veltui yra Lietuvos literatūros lopšys, išauginęs tris literatūros ąžuolus – Antaną Baranauską, Antaną Vienuolį – Žukauską ir Joną Biliūną. Jo paunksnėje augo ir kiti rašytojai, poetai, menininkai bei mokslininkai.

Dažnas ežerėlis, upelis ar kalvelė čia turi savo istoriją ar padavimą. Pati miesto kilmė taip pat siejama su mūsų protėviais, kurie nuo kalno viršūnės žiūrėdami į Rubikių ežerą juo grožėdavosi, sakydavo: „Kaip delnas“, o iš jo ištekantį upelį palygindavo: „Kaip nykštys“. Kita legenda mena, jog vieno ūkininko duktė skalbusi žlugtą toje vietoje, kur išteka iš Rubikių upelis ir netyčia užgavusi nykštį, ėmusi šaukti: „Ai nykštį, ai nykštį!“.

Literatūrinį miesto patrauklumą papildo regiono geografinė aplinka, darni ūkinė veikla ir gausus būrys kultūrinių objektų. Už keliolikos kilometrų nuo miesto tyvuliuoja beveik 1000 ha ploto Rubikių ežeras, apjuostas trijų piliakalnių ir turintis 16 salų, vakarinėje Anykščių šilelio dalyje stūkso garsusis Puntuko akmuo, antrasis pagal dydį Lietuvoje, garsią savo istoriją mena šalia įsikūręs Šeimyniškėlių piliakalnis, kuriame stovėjo pirmojo Lietuvos karaliaus Mindaugo pilis Voruta. Šie ir kiti Anykščių miesto turtai yra pritaikyti turistinėms išvykoms, todėl yra lengvai ir patogiai pasiekiami, čia įrengtos poilsio aikštelės.

Miestą garsina ir siaurabėgio traukinuko kelias, vingiuojantis link paežerės poilsiaviečių, 1999 metų rudenį atšventęs savo šimtmetį – tai vienas įdomiausių veikiančių Lietuvos technikos paveldo objektų.

Anykščiuose veikia pirmoji ir kol kas vienintelė Lietuvoje vasaros rogučių trasa. Ja galima leistis tiek vasarą, tiek žiemą – nesvarbu lyja ar sninga, šilta ar šalta.

Lietuvoje nėra kito tokio rajono, viliojančio gausiu lankytinų vietų, muziejų ir gamtos paminklų pasirinkimu. Šie krašto turtai buvo pagrindas 2007 metais suteikti miestui kurortinės teritorijos statusą.

Populiariausi Anykščių krašto objektai yra šv. Mato bažnyčia, akmuo Puntukas, J. Biliūno antkapis „Laimės žiburys” – tačiau tai tik maža dalis Anykščiuose esančių turtų, kuriuos verta pamatyti.