Seime gegužės 30 d. įvyko Seimo narės Rimantės Šalaševičiūtės spaudos konferencija „Reabilitacijos sistemos reforma: ar kas pagalvojo apie pacientą? Joje aptartos įsibėgėjusios Sveikatos reformos, kuria norima reformuoti ir reabilitacijos paslaugas, pasekmės pacientui, kurortams ir sanatorijoms. Spaudos konferencijoje dalyvo Kristina Citvarienė, Lietuvos kurortų asociacijos direktorė, Lina Nosevič, Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos vykdančioji direktorė, Gediminas Žižys, Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) prezidentas, Neringa Čiakienė, POLA direktorė , Odeta Vitkūnienė, Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento direktorė, Tatjana Golubajeva, VLK direktoriaus pavaduotoja.
Pagal reformą, viešosios monoprofilinės (specializuotos) reabilitacijos ligoninės bus prijungiamos prie daugiaprofilinių ligoninių. Be to, daugiau dėmesio bus skiriama ne stacionariai reabilitacijai, kai pacientas išvyksta gydytis su nakvyne, maitinimu ir visomis paslaugomis, bet ambulatorinei reabilitacijai – kai pacientas į gydymo įstaigą atvyksta tik gauti masažo, mankštos ar kitų paslaugų, tačiau po jų iškart važiuoja namo.
Lietuvos kurortų asociacijos vadovės Kristinos Citvarienės teigimu, fokusavimasis į ambulatorinę reabilitaciją į šoną nustumiant stacionarinę šiandien kelia pagrįstą nerimą dėl kurortinių teritorijų ir apskritai kurortinio gydymo ilgalaikėje perspektyvoje. „Manome, kad ši reforma gali būti pražūtinga kurortams, kurortinėms teritorijoms ir jose veikiančioms sanatorijoms. Ilgametė patirtis, žinių ir materialioji bazė, metodikos, natūralių gamtinių išteklių panaudojimu grįstas gydymas bijome, kad bus nustumtas į užribį, o kurortai ir kurortinės teritorijos liks viso labo tik pramogų ir turizmo destinacijomis“, – pastebėjo ji.
Konferencijoje dalyvavusi Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos direktorė Lina Nosevič atkreipė dėmesį, kad su nauja reforma mažinamos kvotos stacionarinei reabilitacijai, siaurinant indikacijas. „Tai yra ne visoms ligoms ir ligų kodams tiek po traumų, tiek operacijų bus suteikiama stacionari reabilitacija. Ir tos pasekmės gal bus matyti po kelių metų, kai matysime, kad pacientai, kurie ėjo į ambulatorinę reabilitaciją, ji nebuvo tokia efektyvi kaip stacionari“, – kalbėjo L. Nosevič. Ji kartu apgailestavo, kad asociacija nebuvo įtraukta į reformą. „Šiandien kalbama, kad tai yra politinis sprendimas, tačiau tarsi esame nuošalyje, supažindinami su reforma, bet nedalyvaujantys aktyviai sprendime, nors gana aktyviai teikiame pasiūlymus.